• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Charytatywny „Kaczor” w Bogdaju – dla Jagódki Michalak

 |  Bogdaj

Impreza o nazwie „Kaczor” już na dobre wpisała się w historię miejscowości Bogdaj. Jest to jeden z najstarszych obrzędów kulturalnych naszych wiosek i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców, jak również wśród  gości z okolicy.

Niektórzy cały rok czekają na tę imprezę, tym razem aż 3 lata. Pandemia niestety przerwała tę piękną tradycję. Może i dlatego 17 lipca przybyły do Bogdaju tłumy ludzi.

Organizatorami zawodów konnych była Ochotnicza Straż Pożarna w Bogdaju wraz z Radną Gminy Sośnie – panią Mariolą Śródką.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Sośnie – pan Stanisław Budzik z żoną, Zastępca Wójta – pan Dariusz Berek z rodziną, Dyrektor Biura Europoseł Andżeliki Możdżanowskiej – pani Anna Lis, radni Gminy Sośnie: p. Paweł Kołeczko, p. Bronisław Krawiec, p. Radosław Bojarczuk, sołtysi oraz sponsorzy głównych nagród: p. Irena i Jan Jacyno i p. Tomasz Jankowiak.

W widowisku „Kaczor” wzięło udział 15 uczestników. Konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się  uczestnicy to: zrywanie obręczy, przenoszenie kubka wody, kłus, galop, zrywanie bukietu kwiatów, butelki wódki oraz maskotki tytułowego „kaczora”.

Zwycięzcami poszczególnych konkurencji byli:

Zrywanie obręczy – Jagoda Stefańska

Przenoszenie kubka z wodą – Agnieszka Zobek

Kłus – Karol Królak

Galop – Angelika Gruszczyńska

Zrywanie bukietu kwiatów – Karol Królak

Zrywanie „kaczora” – Karol Królak

Odebrali oni piękne puchary z rąk: Pana Wójta, pani Marioli Śródki oraz pana Jana Jacyno.

Na przybyłych, na to niecodzienne wydarzenie, gości czekało również wiele innych atrakcji m. in. loteria fantowa, przejazd bryczką oraz dmuchańce, z których ogromną radość miały najmłodsze pociechy. Po tych uroczystych chwilach podziękowań i gratulacji przyszedł czas na zabawę do białego rana. Do tańca porwał wszystkich DJ Seba.

Nie każda wioska może pochwalić się tego rodzaju imprezami, bo nie każda miejscowość ma  tak prężnie działającą Ochotniczą Straż Pożarną wraz z naszą radną Mariolą Śródką. Na uwagę zasługuje również prowadzący całą imprezę – niezawodny Prezes OSP Bogdaj – p. Andrzej Posiła. Jesteśmy z nich przeogromnie dumni!

Tegoroczna impreza plenerowa była wyjątkowa ze względu na główny cel, który jej przyświecał, a mianowicie pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie dla Jagódki Michalak – niespełna dwuletniej dziewczynki, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni.  Jej życie wyceniono na 9,5 milionów złotych! Tyle kosztuje terapia genowa, którą trzeba podać jak najszybciej!

Do pełnej sumy brakuje jeszcze ok. 2,7 miliona złotych, a SMA powoli zabiera Jagódce zdolność poruszania się, połykania i oddychania.

Co najgorsze, Jagódka już drugi raz w ciągu  ostatnich kilku miesięcy, walczy o życie na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jej organizm jest przesiąknięty antybiotykami, a smutne oczy zalane łzami.

Cały zysk z imprezy, a mianowicie ponad 20 tys. zł, organizatorzy przeznaczają na  leczenie dla Jagódki. Dlatego też tegoroczny kaczor przejdzie bez wątpienia do historii…

Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie głównych nagród tzn. rowerów, misiów, bonów na licytację, którą rewelacyjnie poprowadził nasz miejscowy społecznik Konrad Pachura – zdobywca głównej nagrody.

Rozegrał się wówczas spontaniczny szturm dobroci dla Jagódki. Każdy chciał oddać, to, co miał w tej chwili najdroższego i najpiękniejszego.

Nie możemy poprzestawać na laurach, dlatego zwracamy się do wszystkich z apelem:

Ukróćmy  cierpienie naszej małej, a zarazem Wielkiej Wojowniczki oraz jej Rodziców, którzy od kilku miesięcy przeżywają rozdzierający ból, nie mogąc być przez cały czas przy swojej córeczce. Spróbujmy choć na chwilę pomyśleć, co oni teraz czują i przeżywają!

Uwierzmy – każda złotówka, którą jej ofiarujemy, to najlepiej w naszym życiu wydane pieniądze!

Niech każdy z nas, choć Aniołem nie jest, dziś się w niego przemieni i swoimi skrzydłami dobroci utuli Jagódkę w płaczu, a jej rodziców w lęku o jutrzejszy dzień.

Bądźmy każdego dnia Aniołami Jagódki i niezłomnymi rycerzami w walce o jej zdrowie i życie!

Już dziś Pani Sołtys Anna Radoła wraz z Radą Sołecką wsi Możdżanów zaprasza na kolejne anielskie wydarzenie, jakim jest „Kaczor” w Możdżanowie. To już za miesiąc 14 sierpnia.

Niech się dzieją kolejne cuda, niech ludzkie serca wzniosą się ku niebu, niech każdy z nas przyoblecze się w  anielskie skrzydła!

Sylwia Furmanek

https://www.siepomaga.pl/jagoda-sma

Podziękowanie

Radna Gminy Sośnie Mariola Śródka dziękuje  z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby tegoroczna impreza miała tak wyjątkowy charakter.

Są to panie od strony gastronomicznej: Sabina Płókarz, Walentyna Mundra, Katarzyna Słaba, Małgorzata Pachura, Anna Bargenda, Marzena Matylek, Katarzyna Banaś i Klaudia Michalska.

Losy sprzedawali: Oliwia Jankowiak, Sandra Szymanowska, Weronika Nowak, Magdalena Śródka, Konrad Pachura i Patryk Kałandziak.

Nieocenioną pomoc w organizacji zawodów konnych wnieśli nasi strażacy i nie tylko:

Prezes Andrzej Posiła, Tomasz Mundry, Krzysztof Piaskowski, Rafał Radoła, Daniel Włosiak, Konrad Pachura, Piotr Moskal, Bartosz Cierpka, Jarek Moskal, Ryszard Słaby, Przemek Lebek, Szymon Mielczarek, Mieczysław Płókarz, Patryk Kałandziak, Kacper Kałandziak, Patryk Płókarz, Przemysław Drobnica i Andrzej Banaś.

Loterię fantową wsparli sponsorzy:

Jan i Irena Jacyno „Kor Trans” – rower
Małgorzata, Waldemar  i Konrad Pachura – rower
Tomasz Jankowiak – MebloTom – bon 500 zł
BS Dobrzyca – Paweł Kołeczko – 400 zł
Sklep Polski – Paweł Kołeczko
Wójt Gminy Sośnie – puchary
Powiat Ostrowski – fanty drobne
Poseł RP Tomasz Ławniczak
Europoseł Andżelika Możdżanowska z Dyrektorem Biura – p. Anną Lis
ZPZ Odol-Plusz – p. Leja – misie
Meble Doktór
Usługi Transportowe Piotr Kołeczko i Patrycja Kołeczko Mielicka
Restauracja Nadbaryczna – p. Beata Prokop
Jarek Cierpka – radny GiM Odolanów
Anna i Mariusz Ząb
Ewelina Brzezicha
Natalia Niedbała i Marek Piaskowski
Barbara i Rafał Radoła
Bożena Moskal
Marzena Siof
Janina Smoliga-Rysz i Zbigniew Szczawiński
Dorota i Florian Bzyl – 300z ł
p. Mus z Granowca
Szymon Mielczarek
p. Aldona Skrzypczak – sklep ABC
Bartosz Cierpka
p. Pieruccy
Sylwia i Damian Furmanek

Placki na sprzedaż upiekły panie:

Renata Lisiak
Krystyna Żychlińska
Weronika Nowak
Magdalena Śródka
Natalia Piaskowska
Ewelina Brzezicha
Sabina Płókarz
Zosia Furmanek

Śmiało możecie nazywać się Aniołami Jagódki!

Zdjęcia organziatora

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry