• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • Start
  • Aktualności
  • Cieszyn
  • Uroczyste poświęcenie remizy OSP oraz wkopanie kamienia węgielnego pod budowę Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Cieszynie

Uroczyste poświęcenie remizy OSP oraz wkopanie kamienia węgielnego pod budowę Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Cieszynie

 |  Cieszyn

20 maja 2023 roku, ta data na trwale wpisze się zapewne w historii naszej gminy a w szczególności dla miejscowości Cieszyn. W tym dniu poświęcona została nowa remiza Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dokonano uroczystego wkopania kamienia węgielnego pod budowę nowej Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich.
Druh Tadeusz Górecki powitał przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, poczty sztandarowe, strażaków, orkiestrę dętą i mieszkańców. Swoją obecnością zaszczyciła nas Minister Rodziny i Polityki Społecznej pani Marlena Maląg. Następnie przedstawiono historię OSP w Cieszynie. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło poświęcenie nowego obiektu, dokonano przecięcia wstęgi. Prezes OSP Cieszyn podziękował wszystkim zaproszonym gościom oraz tym, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu.
Remiza kosztowała 1 574 400,00 zł, z czego 800 000,00 zł pochodziło z Funduszu Przeciwdziałania COVID 19. Pozostała kwota to środki własne Gminy Sośnie.
Drugim punktem uroczystości było uroczyste poświęcenie i  wkopanie kamienia węgielnego pod budowę nowej Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Po wielu latach długo oczekiwanej przez mieszkańców podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy nowej szkoły podstawowej w Cieszynie.
Obecnie zespół szkół mieści się w XIX-wiecznym budynku, który pomimo remontów nie spełnia wymogów nowoczesnej placówki i ochrony przeciwpożarowej. Do użytku dopuszczony jest warunkowo, dlatego władze gminy Sośnie zadecydowały o budowie nowej szkoły.
Szkoła ma być przestronna i jednopoziomowa. Każda klasa będzie miała swoją salę z zapleczem, będą przestronne korytarze, szafki oraz sala gimnastyczna.
Dzisiaj jest to historyczny moment, w którym możemy śmiało patrzeć w przyszłość. Rozpoczynamy nowy etap edukacyjny. Szkoła jest centrum wsi, spełnia nie tylko funkcję edukacyjną, ale jest przede wszystkim miejscem kulturotwórczym.
Akt erekcyjny budowy szkoły wraz z podpisami uczestników uroczystości wmurowano w fundament nowej szkoły.
Obecna podczas uroczystości minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreślała, że szkoły w małych miejscowościach "to są swoiste ośrodki kultury". Dzieci powinny mieć jak najbliżej do swojej szkoły - mówiła minister.
Inwestycja będzie kosztować blisko 12 000 000 zł. 7 000 000 przeznaczyła na ten cel gmina Sośnie, a 5 000 000 to dofinansowanie z programu rządowego Polski Ład.

Z tej okazji nie zabrakło również występów w wykonaniu najmłodszych. Dzieci przygotowały na tę okazję krótką część artystyczną.

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry