„Niech się każdy dowie, Bóg rodzi się w Cieszynie, Dobrzecu i Konradowie” to hasło tegorocznego spotkania opłatkowego zorganizowanego przez Księdza Proboszcza Parafii p.w. św. Michała Archanioła, Zespół Szkół w Cieszynie oraz Stowarzyszenie „Przyjazne Otoczenie”.

10 grudnia 2017 r., w niedzielne popołudnie, społeczność lokalna oraz zacni goście zgromadzeni w kościele na VII wieczornicy adwentowo – bożonarodzeniowej mieli okazję odkryć na nowo narodzenie Jezusa wpatrując się oraz wsłuchując w odgrywane przez dzieci i młodzież role. Najpierw pojawiło się 12 pokoleń Izraela, które oczekiwały na przyjście Mesjasza, król Dawid oraz Natan. Uczniowie odegrali scenę zwiastowania jak i nawiedzenie św. Elżbiety.

Prekursorem szopki i jasełek był św. Franciszek z Asyżu, a młodzi aktorzy (warto zaznaczyć, że występowała cała społeczność szkolna i przedszkolna) z Cieszyna opowiedzieli o tym wydarzeniu sprzed wieków, przenosząc widzów do Greccio oraz do Betlejem. Przypominali narodzenie Chrystusa, odwiedziny pasterzy, trzech króli oraz dzieci.
W jasełkach pt. „Światłość w ciemności świeci” niezwykle ważną rolę odegrały zwierzęta (owce, koza, baran, osioł, wół, wielbłąd), które występowały w roli komentatorów betlejemskich wydarzeń. Teksty zawierały mnóstwo humoru, ale także głębokich myśli. Wielu wzruszeń, refleksji, nadziei dostarczył widzom śpiew solowy i zespołowy uczniów oraz scholi parafialnej „Michalinki”. Szczególnie zaakcentowane zostały słowa: „Tu na ziemi nam trzeba próbować, życiem cieszyć się, życiem radować”. Rada Rodziców obdarowywała gości własnoręcznie wykonanymi wiankami brzozowymi. W kościele pojawił się również św. Mikołaj z Miry, który przeprowadził dzieci oraz dorosłych do sali wiejskiej w Dobrzecu. Tam przy dźwiękach polskich kolęd, w radosnej i pełnej życzliwości atmosferze wszyscy łamali się opłatkiem, degustowali potrawy wigilijne przygotowane przez organizatorów, a także obdarowywali się dobrym słowem i uśmiechem. Dzieci oraz dorośli z entuzjazmem wpatrywali się w prawdziwego św. Mikołaja, który w swojej dobroci obdarowywał upominkami.

W świątecznym spotkaniu, ku radości społeczności szkolnej, rodziców, zespołu osób tworzących Stowarzyszenie, społeczności lokalnej oraz przewodnika duchowego, jakim jest ksiądz proboszcz, uczestniczyli przedstawiciele Senatora RP, Pana Łukasza Mikołajczyka, Posła RP, Pana Tomasza Ławniczaka, Sekretarz Gminy Sośnie, Pani Justyna Maryniak, Radni, Dyrektor GOK i BP w Sośniach, OSP, przedstawiciele organizacji, firm oraz przyjaciele SP.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie pięknego, artystycznego oraz duchowego wydarzenia dla społeczności lokalnej, w tym sponsorom za poświęcony czas, wszelkie dary, dobre słowo, życzliwość i wsparcie.

DSC_1545.JPGDSC_1561.JPGDSC_1575.JPGDSC_1635.JPGDSC_1644.JPGDSC_1686.JPG