Kocina

W miejscowości Kocina na kilku odcinkach dróg gminnych powstała nowa nawierzchnia asfaltowa. Na ten moment mieszkańcy wsi czekali długie lata, więc nie dziwi nikogo fakt, że każdego cieszy taka inwestycja. Drogi w Kocinie przebudowano na odcinku 959 m. Przedmiotem zamówienia była przebudowa nawierzchni dróg gminnych poprzez zmianę nawierzchni jezdni z gruntowo-tłuczniowej na nawierzchnię bitumiczną z tłuczniowymi poboczami.

Nie tak często małym, wiejskim stowarzyszeniom udaje się pozyskać środki z projektów ogólnokrajowych. Udało się to Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnemu „Pasikonik” z Kociny w gminie Sośnie. Otrzymało ono dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2019.

Około 6 km liczy zmodernizowany odcinek drogi powiatowej z Sośni do Pawłowa. Inwestycja została przyjęta z zadowoleniem nie tylko przez mieszkańców miejscowości, przez które przechodzi, ale także przez kierowców przejeżdżających tranzytem.

W miejscowościach Kocina, Chojniku i Cieszynie powstały siłownie plenerowe. Jest to efekt udziału gminy w ramach „Programu Rozwoju malej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) EDYCJA 2018”. Złożony przez gminę Sośnie wniosek dotyczący budowy 3 Otwartych Stref Aktywności, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki na wszystkie trzy obiekty.

W miesiącu wrześniu zakończyły się prace związane z budową centrum rekreacyjno-sportowego w miejscowości Kocina. W wyniku zrealizowanego projektu na terenie wsi zostały zakupione urządzenia na plac zabaw oraz powstało boisko do gry w piłkę plażową.

W dniach 17-19 i 24-26 lutego odbyły się 3. Mistrzostwa Polski Halowej Piłki Nożnej Ligihalowe.pl w Gostyniu, w których udział wzięło 48 drużyn z całej Polski, w tym „Kocina i Przyjaciele“. Uczestnicy zostali rozlosowani do dwunastu grup eliminacyjnych, z których awans uzyskali zwycięscy poszczególnych grup oraz cztery drużyny z drugich miejsc.

Piętnaście statuetek i dyplomów trafiło w ręce zdolnych i aktywnych ludzi kultury działających w sferze artystycznej na terenie powiatu ostrowskiego, kraju, a także zauważanych i nagradzanych na arenie międzynarodowej. Starosta ostrowski Paweł Rajski wręczył Laury Kultury 2016. Uroczystość wręczania wyróżnień Laur Kultury rozpoczął występ ostrowskiego chóru Sotto Voce działający pod dyrekcja Renaty Pacyny. Wszystkich zaproszonych gości przywitał Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Piękny był pierwszy weekend lipca. W sam raz na poznawanie świata z poziomu wody. Takie też działanie zaproponowało dzieciom i młodzieży Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Pasikonik.

Pierwszego dnia wyruszyliśmy do Żmigrodu, gdzie w przypałacowym parku braliśmy udział w edukacyjnej grze terenowej, dzięki której poznaliśmy źródłosłów nazwy miasta. Spotkaliśmy się z zielarką, księżniczką i opowiadaczem lirnikiem, zaś na stawie poznawaliśmy tajniki wiosłowania i przygotowy ...

Turniej Muzyków Prawdziwych organizowany w Filharmonii Szczecińskiej odbiega od większości konkursów ludowych, czy folkowych. Tu mierzą się ze sobą kapele różnych nurtów. Łączy je muzyka tradycyjna wsi, bądź to wykonywana w sposób bliski wiejskiego oryginału, bądź czerpiąca z tej muzyki inspiracje. Spotykają się muzycy i śpiewacy zarówno wykształceni, jak i amatorzy. Turniej rozgrywany jest w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły ...

Zespół z Kociny wraz z przyjaciółmi reprezentował Wielkopolskę na Dożynkach Prezydenckich w Spale w dniach 9-11 września. Już po raz drugi spotkało nas to wyróżnienie.

To wielki zaszczyt dla naszej małej społeczności stanowić grupę reprezentacyjną dla pięknego wieńca dożynkowego. Wieniec wykonali Maria i Piotr Barańczak z miejscowości Trzemeszno w gminie Rozdrażew.