• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

List otwarty ucznia Artura Śniadka - wyróżniony

 |  Sośnie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sośniach wzięli udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Odolanowie.

List otwarty ucznia klasy VII Artura Śniadka, został wyróżniony. Poniżej prezentujemy Państwu jego treść:

Drodzy Mieszkańcy Gminy Sośnie!

Nasza Gmina znajduje się na pięknym terenie Krajobrazowego Parku Doliny Baryczy. Możemy cieszyć się pięknymi lasami, które otaczają nasze miejscowości, pomnikami przyrody oraz bogatym i zróżnicowanym światem zwierząt i roślin.

A więc nie pytajmy, co nasza gmina zrobi dla nas, lecz co my możemy zrobić dla niej. Możemy  zadbać o prawidłową kondycję naszego środowiska. Zwracam się do Was z apelem- segregujmy śmieci! A dlaczego? Bo segregowanie śmieci jest stałym problemem. By móc to zmienić, każdy z nas powinien zrozumieć, dlaczego tak ważne jest wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników. Uwierzcie, że w krótkim czasie taka praktyka wchodzi w krew i segregacja staje się czymś niewymagającym żadnego wysiłku. A co właściwie dzieje się z odpadami po wrzuceniu do kosza? Z papieru powstaje kolejny papier. Podobnie jest ze szkłem, które jest przetapiane, a następnie przekształcane w całkiem nowe butelki i inne szklane wyroby. Natomiast odpady, które wrzucamy do pojemnika żółtego, czyli metale i tworzywa sztuczne, są  poddawane recyklingowi. A co z odpadami BIO? Jeśli nie macie możliwości ich kompostowania w przydomowym ogródku, to po wyrzuceniu ich do brązowego pojemnika, trafiają one do kompostowni. Tam powodowany jest ich rozkład biologiczny, który skutkuje nagromadzeniem przydatnej energii. A odpady zmieszane? Nie zawsze możliwe jest ich właściwe posegregowanie. Jeśli jednak uda się tego dokonać, część odpadów trafia do odzysku, a część z nich składowana jest w specjalnych kwaterach.

Jak więc widzicie, większość generowanych przez nas odpadów może zostać przetworzona, po czym następnie ponownie użyta. Musimy być też  świadomi , że segregując śmieci, wysypiska nie są przepełnione, a co za tym idzie mniejsze jest ryzyko zanieczyszczania naszej planety- tym samym naszej gminy, naszej miejscowości.

Drodzy Mieszkańcy, pamiętajmy!

Segregujemy! Środowisko naszej  Gminy Sośnie ratujemy!

Artur Śniadek

Mieszkaniec Gminy Sośnie

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry