• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Historia

 |  Gmina Sośnie

Sośnie było własnością biskupią w 1268 r. W 1323 r. Bolesław III, książę  brzesko-legnicki odstąpił majątek sośnieński Konradowi I,  księciu oleśnickiemu. Później Sośnie weszły w skład dóbr międzyborskich będących w posiadaniu Leszczyńskich. Podobnie rzecz się miała z następującymi miejscowościami: Szklarka Śląska, Możdżanów, Chojnik, Kałkowskie, Kąty Śląskie, Kuźnica Kącka, Kocina.

W 1599r dobra odkupił książę ziębicko-oleśnicki Karol. Kolejno drogą dziedziczenia do 1884 r. należały do książąt wirtembersko-oleśnickich, wreszcie brunszwicko-oleśnickich.

W latach 1829-1830 książę Wilhelm założył w sąsiedztwie Sośni hutę żelaza, a w 1852 r. letnią rezydencję Moja Wola oraz zwierzyniec z licznymi jeleniami i zwierzyną płową.

Ogólne działania i niewielka ilość punktów osadniczych nie pozwala na szerszą interpretację procesu rozwoju osadnictwa na tym terenie.

Wyraźną większość terenów pokrywają lasy oraz tereny, toteż ich zagospodarowanie polegało na uzyskiwaniu terenów rolnych i osadniczych  oraz rozwinięciu działalności produkcyjnych  w zakresie karczunków leśnych, szczególnie intensywnym w wiekach  XVII i XVIII.

O swej genezie związanej z działalnością na terenie zalesionym, świadczą nazwy niektórych miejscowości - Chojnik, Sośnie, Kuźnica Kącka, Piła  czy Szklarka Śląska. Huty żelaza – Kuźnice - istniały w Chojniku  (lata 80 XVI w), Kuźnicy Kąckiej, Kuźnicy Sośnieńskiej (późniejszej Mojej Woli w XIX w) huty szkła istniały w Szklarce Śląskiej (XIX w) i Bronisławce.

Chronologia poszczególnych miejscowości w Gminie Sośnie kształtuje się następująco.

Najstarszą metrykę źródłową ma miejscowość Cieszyn - 1155 r. - leżąca na szlaku Milicz - Międzybórz. Prawdopodobnie posiadał pierwotnie schemat wydłużonej owalnicy, usytuowanej wg kierunków północny zachód – południowy wschód,  z kościołem  w jej  południowym krańcu  i zabudowanym obecnie nawsiem.

W źródłach średniowiecznych figurują: Sośnie – 1268 r., Kąty Śląskie – 1305 r., Kuźnica Kącka (Zemel) – 1354 r., Pawłów – 1354r.,  Konradów – II ćw. XV w., Chojnik (Gogow) - XVI w, Surmin -  1581 r.

W okresie 1601 - 1800 r. w źródłach pojawiają się: Bodaj, Czesławice, Granowiec, Janisławice, Jarnostów, Kałkowskie,  Mariak, Młynik, Możdżanów, Szklarka Śląska.

Dominuje na tym terenie schemat planistyczny nieregularnej osady łanów leśnych. Mają go: Sośnie, Chojnik, Konradów  a także większość miejscowości  o nowożytnej genezie: Bogdaj, Granowiec, Kałkowskie, Młynik, Możdżanów, Szklarka Śląska. W schemacie nierozwiniętej wielodrożnicy powstała Kuźnica Kącka.

XIX – wieczną genezę mają: Bronisławka, Kocina  i Moja Wola – założenie pałacowe nad  Młyńską Wodą, historycznie związane z dawną hutą żelaza, działającą od 1829 r., stąd jej pierwotna nazwa  Kuźnica Sośnieńska, leśna rezydencja myśliwska założona w 1852 r., przez Wilhelma, księcia brunszwickiego, po 1885 r. adaptowana na stałą rezydencję przez Daniela von Diergardta.

Proces XIX – wiecznej kolonizacji pruskiej zaznaczył się na tych terenach jedynie w formie zabudowy istniejących już miejscowości, nie wytyczano natomiast tutaj typowych, rygorystycznych prostych, liniowych kolonii uwłaszczeniowych.

Gmina Sośnie historycznie wchodziła w skład terenów zaboru pruskiego i zachowane do dzisiaj budownictwo, w dużym stopniu zostało ukształtowane przez władze pruskie w latach  1797, po 1815 r. i w 1871 r. Przepisy te m.in. nie zezwalały na wznoszenie budynków drewnianych – nowo powstające budynki mogły być wykonane z kamienia, cegły (lub w technice drewniano -ceglanej tzw. szachulcowej – Dobrzec, Granowiec).

Przykłady budownictwa z rudy darniowej  zachowały się w Chojniku, Mojej Woli i Szklarce Śląskiej. Efektem tego jest znikomy procent drewnianego budownictwa zagrodowego z końca XIX i pocz. XX w.; pojedyncze przykłady w Bogdaju, Kocinie, Granowcu, Możdżanowie i Pawłowie. Są to drewniane budynki o konstrukcji sumikowi-łątkowej, lub mieszanej z wieńcową, kryte blachą lub papą.

Stare drewniane budynki mieszkalne, sytuowane szczytowo do drogi miały być zastępowane wyłącznie murowanymi, usytuowanymi kaletnicowo, z dachówkowym przekryciem (pojedyncze przykłady budynków o szczytowej sytuacji zachowały się w Granowcu, Surminie i Pawłowie). Ten typ zabudowy dominuje w miejscowościach: Sośnie, Chojnik, Cieszyn, Dobrzec, Granowiec, Kałkowskie czy też Kąty Śląskie. Budynki te charakteryzuje solidność wykonania, stosunkowo duże gabaryty, urozmaicona forma (ganki wejściowe, facjatki itp.) oraz bogactwo form detalu architektonicznego.

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek

    8:00 - 17:00

  • Wtorek - czwartek

    7:00 - 15:00

  • Piątek

    7:00 - 14:00


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry