• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami

 |  Ogłoszenia i komunikaty

„Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” – to hasło nowej kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które rozpoczyna Placówka Terenowa KRUS w Ostrowie Wlkp. Kampania ma na celu popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz zasad dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

Intensyfikacja produkcji rolniczej, zmiany w technologii uprawy roślin i hodowli zwierząt spowodowały, że substancje niebezpieczne są magazynowane i stosowane w dużych ilościach. Każdy z wymienionych wyżej środków produkcji niewłaściwie użyty, magazynowany czy transportowany może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, jak również negatywnie oddziaływać na inne pożyteczne organizmy żywe, ponieważ środki te zawierają wiele substancji toksycznych. Niestety rolnicy często bagatelizują zasady bezpieczeństwa pracy  podczas ich stosowania – narażają w ten sposób życie i zdrowie nie tylko własne, ale także osób postronnych. Najgroźniejsze są zatrucia ostre  wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu. W innych przypadkach skutki oddziaływania tych substancji to zatrucia przewlekle, powstające na skutek kumulowania się  w organizmie małych dawek substancji niebezpiecznych przez dłuższy okres czasu. Ich efektem są problemy zdrowotne ujawniające się po upływie nawet kilku czy kilkunastu lat, niezwykle trudne do identyfikacji i powiązania objawów z ekspozycją na działanie szkodliwych substancji w przeszłości.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas stosowania środków ochrony roślin

  1. Kupuj z legalnych źródeł: w sklepie, hurtowni, od dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN*, sprzedaje tylko ś.o.r. zarejestrowane w Polsce oraz wystawi dowód zakupu (paragon lub fakturę).
  2. Czytaj etykiety: etykieta to dokument zobowiązujący do konkretnego sposobu stosowania środka. Powinna być w języku polskim. Przeczytaj dokładnie wszystkie informacje, ponieważ nie są one jednakowe dla wszystkich produktów
  3. Postępuj zgodnie z instrukcją: zanim zaczniesz przygotowywać ciecz roboczą, oblicz proporcje środka ochrony roślin i wody. Do zbiornika częściowo napełnionego wodą, przy włączonym mieszadle, wlej środek i uzupełnij wodą. Jeśli nie masz mieszadła hydraulicznego, ciecz wymieszaj mechanicznie.
  4. Dbaj o sprawny sprzęt do oprysku: wykonuj pracę wyłącznie sprawnym sprzętem technicznie i skalibrowanym, a po wykonanym zabiegu agregat dokładnie wymyj, z dala od budynków mieszkalnych, inwentarskich oraz ujęć wodnych.
  5. Właściwie przechowuj: środki ochrony roślin powinny być przechowywane w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach, w zamkniętej szafie, z daleka od produktów spożywczych, a także w wentylowanym miejscu, niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Nigdy nie przelewaj ich do opakowań po żywności.
  6. Płucz puste opakowania: płucząc opakowania oszczędzasz pieniądze, dbasz o zdrowie i środowisko. Jeśli zużywasz całość preparatu z opakowania, wlej go do zbiornika a opakowanie koniecznie trzykrotnie przepłucz wodą, każdorazowo napełniając je do ¼ objętości. Popłuczyny wlej do zbiornika opryskiwacza.

Opakowania oznaczone minimum jednym z poniższych piktogramów należy oddać do sklepu.

Do czasu zwrotu, opakowania przechowuj razem ze środkami ochrony roślin.

  1. Noś środki ochrony osobistej: stosuj ochrony podczas pracy ze środkami ochrony roślin, załóż rękawice, kombinezon ochronny, buty i nakrycie głowy. Zmieniaj kombinezon po każdym dniu pracy, a rękawice po każdym użyciu. Wybieraj maski, które spełniają następujące kryteria:

-           dobrze przylegają do twarzy,

-           są oznakowane symbolem CE z czterema cyframi,

-           chronią przed pyłami i obłokami powstającymi podczas zabiegu oraz przed oparami organicznymi.

  1. Dbaj o higienę po zakończonej pracy: umyj ręce, twarz i całe ciało ciepłą łem, a także przepłucz jamę ustną oraz zmień ubranie i bieliznę.
  2. Poinformuj osoby postronne o przeprowadzonym zabiegu.
  3. Przestrzegaj okresu prewencji i karencji.

Podczas pracy ze środkami ochrony roślin zawsze miej w pobliżu czystą wodę.

W przypadku zetknięcia się środka ze skórą, zdejmij poplamioną odzież i natychmiast dokładnie przemyj skórę wodą i mydłem. Jeśli zdarzy się zabrudzenie skóry czy oczu lub połknięcie środka, konieczna jest natychmiastowa pierwsza pomoc. Szybkość działania jest bardzo istotna – natychmiast udaj się do lekarza i pokaż etykietę stosowanego produktu, gdyż zawiera ona informacje potrzebne do prawidłowego leczenia.

ROLNIKU PRACUJ BEZPIECZNIE !

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry