• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

ŚWIĘTO PLONÓW W GRANOWCU

 |  Granowiec
Niedziela, 17 września br. była niezwykle ważnym dniem dla mieszkańców naszej wsi. Tego dnia odbyły się dożynki - najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej uprawą. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną za tegoroczne plony, którą odprawił ksiądz kanonik Michał Pacyna. Po nabożeństwie, zaproszeni goście i mieszkańcy Granowca, przy muzyce Gminnej Orkiestry Dętej, przemaszerowali na plac w centrum wsi. W obecności wszystkich zgromadzonych dokonano odsłonięcia popiersia Błogosławionej siostry Gwidony umieszczonego na cokole. Maria Gwidona od Miłosierdzia Bożego urodziła się w Granowcu 11.04.1900 roku jako Helena Cierpka. Była jedną z jedenastu sióstr Nazaretanek zamordowanych 1 sierpnia 1943 roku przez Niemców w Nowogródku.
Następnie proboszcz Michał Pacyna poświęcił plac. Zwieńczeniem uroczystości było umieszczenie aktu erekcyjnego – dokumentu z nazwiskami inicjatorów, fundatorów i wykonawców przedsięwzięcia w tubie i zamurowanie go u podstawy pomnika oraz złożenie wiązanki kwiatów. W ten sposób zainaugurowano w naszej wsi miejsce pamięci.
W dalszej kolejności barwny korowód dożynkowy poprowadził wszystkich do Parku Rekreacyjno – Sportowego, gdzie odbyła się biesiada dożynkowa. Jej organizatorem byli: Zespół Szkół w Granowcu z Radą Rodziców, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP w Granowcu, Stowarzyszenie Przyjaciół Granowca „Granowiec 300”. Część oficjalna rozpoczęła się hymnem państwowym. Powitania gości i wszystkich mieszkańców Granowca dokonał Przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście, aby wspólnie świętować obchody dożynkowe. Byli wśród nich: Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Marlena Maląg, poseł do Parlamentu RP – Tomasz Ławniczak, starosta powiatu ostrowskiego – Paweł Rajski, wicestarosta ostrowski – Roman Pacholczyk, dyrektor administracyjny Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – Łukasz Mikołajczyk, radna powiatu ostrowskiego i prezes OSP w Granowcu – Danuta Szwedziak, wójt Gminy Sośnie – Stanisław Budzik, wicewójt Gminy Sośnie – Dariusz Berek, przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Arleta Zadka, prezes Rolkomu – Iwona Szyperska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sośniach – Dorota Kurzawska, kierownik Posterunku Policji w Sośniach – asp. Damian Szewczyk, komendant Komisariatu Policji w Odolanowie – st. asp. Marcin Wiertelak, radca prawny – Piotr Kosmalski, sołtys wsi Granowiec – Jan Rafalski, zastępca przewodniczącego Rady Sołeckiej Granowca – Jan Dulik, przedstawiciele Rady Sołeckiej, radny Gminy Sośnie – Andrzej Mus, ksiądz kanonik – Michał Pacyna, prezes KGW w Granowcu – Jadwiga Cieluch, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Granowca „Granowiec 300”, Zarząd OSP w Granowcu, były sołtys wsi Granowiec – Wincenty Śniatała, malarz – artysta – Marian Małecki. Na dożynki przybyli również przedstawiciele organizacji społecznych, rolnicy, mieszkańcy Granowca i okolic.
Obrzęd dożynkowy rozpoczął się od wręczenia chleba gospodarzowi wsi Granowiec – sołtysowi Janowi Rafalskiemu. Następnie odbyła się część artystyczna. Uświetniły ją wiersze i tańce w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów klas: I, IV i V. W inscenizacji o powstaniu chleba dzieci pokazały, jak wiele rąk potrzeba, aby ten chleb znalazł się na naszych stołach. W humorystyczny nastrój wprowadziła wszystkich „Bajka o rolniku i szlachetnej krowie”, a obraz dawnej wsi przekazały słowa piosenki „Chcę wyjechać na wieś” w wykonaniu Darii Rudowicz z klasy VII. Podczas przyśpiewek zaproszeni goście otrzymali symboliczny bochenek chleba.
Na zakończenie części artystycznej członkowie Klubu Seniora „Piękni i młodzi” ze Sośni zaprezentowali na scenie taniec walc. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie głos zabrali goście: minister Maląg, poseł Tomasz Ławniczak, starosta ostrowski – Paweł Rajski, dyrektor administracyjny Akademii Kaliskiej - Łukasz Mikołajczyk, wójt Gminy Sośnie – Stanisław Budzik. Orkiestra pod kierunkiem pana Stanisława Szymanowskiego zagrała znane utwory ludowe. Dla wszystkich gości i mieszkańców Granowca KGW przygotowało poczęstunek: obiad, kawę i ciasto. Nie zabrakło też swojskich wyrobów – chleba ze smalcem i ogórków. Najmłodsi jeździli na kucykach, zjeżdżali na dmuchanym zamku, kosztowali popcorn i inne łakocie, „robili” zakupy przy stoisku z gadżetami. Niespodzianką dla dzieci były upominki od pani Maląg – pluszowe misie.
Wrześniowe popołudnie było okazją do spotkania się z bliskimi i znajomymi oraz do wspólnego świętowania i integracji. Czas dziękczynienia za plony upłynął wszystkim w przyjemnej atmosferze.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim,którzy włączyli się w organizację dożynek.

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry