• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Tężnia solankowa powstała w Sośniach

 |  Sośnie
W Sośniach powstała i została uruchomiona tężnia solankowa, która od dzisiaj będzie do dyspozycji mieszkańców.
Tężnia solankowa jest urządzeniem przeznaczonym do wytwarzania w swoim bliskim otoczeniu aerozolu solnego na skutek ściekania solanki po gałęziach tarniny, rozbijania się o nie kropel solanki przy znacznym udziale warunków atmosferycznych, czyli wiatru i słońca w wytwarzaniu bogatego w mikroelementy i pierwiastki aerozolu solnego. Specyficzny mikroklimat, który tu panuje, jest zalecany szczególnie osobom, które borykają się z problemami układu oddechowego. Wspiera on leczenie, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z szeregu zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy. Korzystanie z tężni jest odpowiednią formą odpoczynku dla tych osób, które cenią sobie relaks na łonie natury połączony z dbaniem o zdrowie.
W tężni zastosowana oryginalna solankę z Zabłocia, która jest wydobywana od 1892 roku z odwiertu „Korona” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, który jest przeznaczony do pielęgnacji zdrowia, tradycyjnie stosowany do kąpieli oraz inhalacji.
Warto zatem korzystać z tężni i zadbać o swoje zdrowie. Jod jest uznawany za jeden z pierwiastków, którego przyjmowanie w odpowiedniej ilości jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego stanu zdrowia.
Mieszkańcy będą mogli korzystać z tężni w następujących dniach: PN-PT w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz od 16:00 do 21:00. Natomiast w Sobotę i Niedzielę od 13:00 do 21:00 (w okresie wiosny, lata i jesieni). Inhalacje powinny się odbywać kilka razy w tygodniu i trwać od 45 do 60 minut. Tężnia solankowa powstała dzięki dofinansowaniu z Urzędu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 150 tys. zł. dzięki realizacji zadania polegającego na budowie Altany Terapeutycznej. Cała inwestycja to koszt ok. 340 tys. zł. To pierwsze takie miejsce w naszym powiecie jeśli chodzi o gminy (obecnie jeden taki obiekt znajduje się w mieście Ostrów Wielkopolski). Teren wokół altany zostanie wkrótce wyposażony w ławki, kosze oraz małą architekturę zabawowo-edukacyjną. Już dziś zapraszamy do korzystania z obiektu a na oficjalne otwarcie musimy jeszcze troszkę poczekać.

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry